?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Ми ж розуміємо, милий мій власнику, що бюджет - це модель. Уявна модель фінансового майбутнього твоєї компанії. І як ту модель не деталізуй - вона все рівно не буде точною.
Тому є деякий рівень деталізації, починаючи від якого ”копати вглиб” - просто не дає жодних додаткових переваг. Для себе, для планування і аналізу, я визначився з числом 20 - стільки показників має бути в бюджеті, щоб його можна було сприйняти, осмислити і приймати якісь рішення.
Відповідно, віднявши дохідну частину зверху та прибуток знизу - отримаємо 15 показників для структури витрат. Але це - максимум. 10 статей є самим оптимумом, хто б там що не говорив. Ти спитаєш про недеталізоване, звичайно ж. Тобто про останню статтю витрат, ”Інше”. Звичайно ж, туди попадуть витрати, що не ввійшли в перелік попередніх статей. З приводу максимального розміру цієї статті я маю дієву рекомендацію - не більш як 15 % прибутку.
Чому прибутку? Бо ми плануємо прибуток, і якщо пунктик ”Інше” стає співрозмірним прибуткові - це не є добре, прибуток стає не контрольованим.
А тепер, милий власнику, про саму-саму останню статтю витрат. Після ”Інше”. Я її називаю ”Витрати на непередбачувані обставини”, це теж 10 % від прибутку. Це - витрати на ”гасіння пожежі” і дуже важливо відрізняти ”Інше” (незначні плановані витрати, з якими не хочеться займатися деталізацією) від ”Пожежних витрат” (витрати на те, що ми не планували але воно сталося).
І ще одне, милий мій власнику. Коли стається оця сама ”пожежа”, треба чітко розуміти: твої плани (а відповідно і бюджет) все ще актуальні чи ні? Якщо так - гаси ”пожежу” за рахунок ”непередбачуваної” статті витрат і працюй далі. Якщо відповідь ”ні” - починай планування та бюджетування заново. Навіть в січні, через місяць після затвердження річного бюджету.
Так дешевше вийде.

Tags:

Crisis management. Finance management. ERP implementation. Just call.