?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

МногаБукафф про FIFO

В тебе буває так, милий мій власнику - що говориш з людиною про одне і те ж саме - а потім виявляється, що у тієї людини світ з ніг на голову перевернутий?

В мене так вийшло. Говорив з твоїм головбухом про життя. Smalltalk про політику та податки. І тут товариш почав город городити про те саме FIFO. Та ще й Вікіпедію притарив українську - де, мовляв, чорним по білому написано. Та й в 1Сці так, говорить, все зроблено.

Я думав - я з глузду з'їхав. Аж ні, в російській та англійській вікіпедіях - все правильно.
Отож, милий мій власнику, наливай ще по одній і я тобі розкажу.

Колись давно, майже століття назад, ґамериканські капіталісти придумали собі облік. Так як компутерів тоді не було - той облік був, безумовно, простіший за наш рідний синьо-жовтий облік.

Зокрема, дуже просто вирішувалось питання собівартості проданого. Є залишки на початок року, є прихід за рік, є залишок на кінець року. Зрозуміло що різниця між цими трьома цихверками - це те, що продано. Ну не прийнято було в народу з стовідсотковою озброєністю красти.

Те, що прийшло за рік - обчислити просто. Була гора прихідних документів, були оплати по цих самих документах - все прозоро.
А от з залишками на початок і кінець - були два цікавих пунктики.

Пунктик перший називався інвентаризація. Так як 1Сок чи SAPів (де б можна було подивитись залишки) тоді не було - доводилось перераховувати все і ручками. Ця традиція збереглась у капіталістів досі: облік обліком, а залишки мають бути побачені і помацані. Інакше - ніяк.

А от пунктиком другим йшло оте саме FIFO. Суть його була в тому, що (умовно) десяток одиниць товару, облікованого на складі, треба було якось відобразити в грошах. Як? та дуже просто. Треба було взяти останні приходи, подивитись на ціну - і фертік.
Правду кажучи, брали навіть не приходи - а просто останній прихід (чесно-чесно, сам в бібліотеці конгресу бачив архівні інвентаризації).

Це вигледіло приблизно так - був список товарів і напроти кожного була ціна приходу. З кожним новим приходом стару ціну витирали і писали нову. Ота остання ціна і була тією, на яку множили інвентаризаційну кількість. Називалось це FIFO.

Відгадаєш, що таке LIFO, милий мій власнику? Це коли обновлювати ціни було ліньки. Жарт звичайно, але в кожному жарті є лише частка жарту.

Так от. FIFO - не метод обліку. В першу чергу - це не метод обліку собівартості проданого. FIFO - як підказує російська та англійська Вікі, - це метод оцінки запасів. Американці б померли від сміху, якби взнали, що десь по FIFO-методиці взнають собівартість проданого по кожніській позиції кожніської накладної. Та ще й посилаючись на стандарти та податковий кодекс. FIFO всього лише рахує одну циферку для балансу на рік. Величина запасів називається.

А тепер, милий власнику, закрий вуха, я скажу пару слів головбухові. Пам'ятаєш, друже - в до-кодексному законі про оподаткування прибутку був пункт 5.9? Ти ніколи не задумувався - чого звичну бухгалтерську собівартість реалізації рахували так по-дурнуватому?

Друже головбух, перечитай оцей пост. Ти зрозумієш, що 5.9 - це американський розрахунок собівартості проданого, як я його описав вище. Написане, безумовно, розумними американськими едвайзерами. І американці не винні, що МіколаЯновіч спотворив той нещасний 5.9 "для цілей оподаткування".

Отака казочка про FIFO, а хто дослухав - молодець.
Нам тут під віскі було не сумно, і ти не сумуй. А не читається - теж віскі собі налий.

Tags:

Crisis management. Finance management. ERP implementation. Just call.

Comments

( 7 comments — Leave a comment )
max_andriyahov
May. 21st, 2015 04:10 am (UTC)
Только NIFO только хардкор! 21й век всё-таки на дворе
crisis_killer
May. 21st, 2015 04:46 am (UTC)
Я ж писал - американцы 100 лет назад использовали ИМЕННО NIFO, учитывая весь запас по цене последнего поступления.

А если формально - This form of valuation is not one of the generally accepted accounting principles (GAAP) because it is said to violate the cost principle.
max_andriyahov
May. 21st, 2015 04:57 am (UTC)
эээээ, нет) 100 лет назад, даже с биржами и всякими телеграфами цена "сегодня" таки еще примерно равнялась цене "через неделю", сегодня уже совсем не факт. Последний пример - валютная истерика наша недавняя. Чуваки продают ноутбуки по цене "закупка+маржа", не ведая что завтра ехать в Китай за новой партией, а она будет уже на 30-50% дороже.
crisis_killer
May. 21st, 2015 05:01 am (UTC)
это да... У меня кстати, есть знакомый, он спец по торговым технологиям. У него абсолютно потрясная теория маржи в торговле.

Хочешь - пофолловь за ним. https://www.facebook.com/d.zorin.v?fref=nf
max_andriyahov
May. 21st, 2015 05:06 am (UTC)
Ба! Знакомые все лица) Жаль, он ушел из ЖЖ, я на сайт к нему периодически захожу, но это не то( Отличный дядька!
crisis_killer
May. 21st, 2015 05:07 am (UTC)
вторая повторная встреча за два дня. Ты везунчик!!
max_andriyahov
May. 21st, 2015 05:10 am (UTC)
Это да)
( 7 comments — Leave a comment )