?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Насчет же заседания вы в полном заблуждении.
Выехав на упомянутое заседание, каковое,
к слову говоря, и назначено-то вчера не было,
Аркадий Аполлонович отпустил своего шофера
у здания акустической комиссии на Чистых прудах
(весь театр затих),
а сам на автобусе поехал
на Елоховскую улицу в гости к артистке разъездного
районного театра Милице
Андреевне Покобатько
Михайло Булгаков

Доброго дня, милий мій власнику та щасливий кандидате в фіндіри.
“Привлечение денежных средств” є одним з самих популярних запитів в вакансіях. Мій досвід показує, що милі власники переважно очікують від щасливих кандидатів бравування віп-знайомствами в банківській сфері. І чим більш фамільярним на співбесіді є щасливий
кандидат, називаючи голів правління Вадиком, Андрюшою чи, на крайній випадок, Григоровичем — тим більш милий власник схиляється до вручення щасливцю ключів від клієнт-банку.
Однак якщо попросити такого кандидата розповісти як саме буде фінансування залучене — відповідь буде, мягко кажучи, невиразною. В особливо запущених випадках ти, милий власнику, можеш навіть почути щось про підкуп членів кредитного комітету.
Можу привідкрити завісу над цим таїнством. Насправді є лише дві складових, які разом дадуть тобі кредитні гроші.
Перша — у банку є гроші, щоб дати їх тобі, милий власнику.
Друга — банк хоче дати ці гроші саме тобі.

Перша складова повністю залежить від банку. Друга — на дев’яносто відсотків від тебе і твоєї компанії, нещасний мій фіндіре. Трошки розкажу про обидві.
Перша складова — наявність у банку ресурсу. Ти, милий мій власнику, можеш зустрічатися з десятками керівників відділень чи “персональних менеджерів” - і ні один з них не скаже тобі прямо: “Ми не кредитуємо”. Навіть якщо банк вчора виключили з фонду гарантування вкладів фізосіб — представники банку будуть стверджувати, що саме для твого бізнесу, підтримка якого є пріоритетною для банку, гроші обов’язковенько знайдуться. Ось лише тільки відкрий у нас поточний рахунок і переведи до нас свої обороти.

Так от, милий мій власнику. Взнати чи кредитує банк досить просто. Треба лише попрохати твого нещасного фіндіра трішки поворушити мізками. Джерела інформації: офіційна звітність НБУ, матеріали відкритої преси, інформація всередині банку. В будь-який момент часу для будь-якого банку за два дні фіндір, який не хоче бути нещасним, може дати тобі, милому власнику, абсолютно чітку та мотивовану відповідь: банк не кредитує, банк кредитує лише своїх, банк кредититує всіх.
Лише у випадку “банк кредитує всіх” ти, мій нещасний фіндіре, можеш подавати документи до банку. Інакше тобі, милий мій власнику, банківські менеджери будуть кілька місяців звітувати про проходження кредитної справи по інстанціях (ризиковики вже проаналізували, заявка передана внутрішній безпеці), а потім сумно повідають причину — чому кредитний комітет не схвалив твою заявку. А цитата на початку цієї статті дуже чітко відображає те, що насправді відбувалося в банку замість кредитного комітету.
Та ось, нещасний мій фіндіре, ти зміг дати милому власникові (і собі) чітку відповідь: банк Х таки кредитує, і кредитує всіх. Подаєш документи? Зачекай. Ти забули про другу складову. Тобі потрібно сподобатись банку. Сподобатись банку можна лише на папері — твій хайтек-офіс і твоя харизма брати участі в кредитному комітеті не будуть, милий мій власнику.

А папери мусять включати, зокрема:

  • план повернення грошей — бажано такий, який не передбачає росту виручки компанії в кільканадцять разів. Не повірять.

  • зважену заставу. Під заставу товару багато, та ще й на перший раз, не дадуть. Але отримати кредит під заставу нерухомості, не маючи поточної виручки, мабуть, ще складніше.

  • хорошу звітність. Інструкції НБУ по визначенню ризиковості клієнтів тобі в поміч, нещасний мій фіндіре. І тут криється ще одна таємничка. Українські банки досі аналізують не бізнеси, а юрособи — такі собі часточки бізнесу, яким ситуативно приписано якейсь-то ЗКПО. Трансформувати звітність бізнесу до безризикового стану - це шахрайство. Але трансформувати звітність юрособи всередині бізнесу твому фіндіру може помішати лише лінь, милий мій власнику. За два квартали твоя виокремлена юрособа може стати прибутковою, з хорошим робочим капіталом, а в особливих випадках — і з майном під заставу. Клас ”А”, одним словом.

Прорезюмую коротенько.
Переконайся в тому, що банк дійсно може дати гроші, нещасний мій фіндіре.
Добийся відповідності критеріям ”позичальника класу А” наперед. Хоча б для однієї юрособи.

Хочеш найняти людину з банківської сфери для залучення кредитів, милий мій власнику? Роби це, орієнтуючись не на знайомства кандидата, а на його здатність створити та підтримувати безризиковість твоїх юросіб. А ще - не роби з нього нещасного фіндіра.

Tags:

Crisis management. Finance management. ERP implementation. Just call.