?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Доброго дня, милий мій власнику та щасливий кандидате в фіндіри.
Давайте сьогодні поговоримо про інформаційні системи — від 1С до тих таємничих продуктів, які гордо називаються ERP.
Почну здалеку. Я, як і багато інших наших співвітчизників-бухгМ-АˈˈˈҬ мав гостре бажання залишитись на загниваючому заході після знайомства з їхніми бухгалтерськими процедурами.
Вони там до неможливості прості. І якщо раптом милий західний власник вирішив інвестувати в інформаційну систему — то це буде точно не інвестиція в облік. Бухгалтер відчуває там себе абсолютно комфортно і без продуктів класу SAP — навіть якщо це роздрібна мережа на сотню магазинів чи завод з десятком цехів та тисячами клієнтів по світу. Первинно інвестують в дві можливості.
Перша — сховище даних. В багатьох випадках це єдине, що залишається від купленої системи. Милий мій власнику, чи виникало у тебе бажання подивитися на продажі компанії в розрізі постачальників? а в розрізі дат приходу товару на склад? а в розрізі сегментів закупівельної ціни за одиницю? а в розрізі, наприклад, часу співробітництва з клієнтом?
Масив продажів шанованої системи SAP років десять тому мав 4000 (чотири тисячі) вимірів — тобто характеристик, за якими можна було ці самі продажі аналізувати. І як би твої програмісти не спотворювали реалізацію відвантажень, милий мій власнику — система ці чотири тисячі характеристик заповнить правильно. Дуже вже глибоко там “зашита” обробка цих самих вимірів.
Друга — бізнес-процеси. Милий мій власнику, чи можеш ти похвалитися тим, що у тебе в компанії все прозоро настільки, що може бути описано квадратиками і ромбиками з підручника по інформатиці? Відкрию тобі велику таємницю: кожен, хто каже, що його робота не може бути об-бізнес-процесена — насправді просто надуває щоки щоб не бути звільненим.
Описані і “зашиті” в систему бізнес-процеси дають кілька ключових переваг:

• діяльність компанії стає прозорою: в будь-який момент стає зрозумілим: як процес має йти, в якому стані зараз, що займає найбільше часу, хто що зробив, хто що не зробив.
• “зашиття” дозволяє зробити прийняття більшості рішень автоматичним: якщо бізнес-процес передбачає, що платежі, більші ніж сто тисяч гривень маєш візувати ти, нещасний фіндіре, а більші ніж мільйон — ти, милий власнику — то система сама направить запит на потрібну людину зразу після того як заявка на платіж буде введена. Відповідно, функція прийняття рішення “в чиє коритце покласти заявку на платіж” бухгалтером чи секретаркою буде ліквідована. Якщо бухгалтер чи секретарка виконує функцію прийняття рішень під назвою “в чиє коритце покласти заявку на платіж” раз на день — це означає, що загальний строк проходження бізнес-процесу скоротиться на добу. Ти читав, щасливий мій кандидате в фіндіри, витончені зразки корпоративного гумору, в яких бізнес-процес придбання картриджа для принтеру триває місяць? Так от, бізнес- процеси та їх правильна побудова — це про це.
• робота з бізнес-процесами дає можливість зберігати інформацію про поточні статуси процесів та менш болюче змінювати виконавців. Працівники відділу закупок, наприклад, дуже часто вважають інформацію про поточний стан перемовин з постачальниками ледве не особистою “інтелектуальною власністю”. А про втрату клієнтів після звільнення продавців не говорив хіба що лінивий. Реалізація “лійки продаж” як бізнес-процесу з фіксацією кожного факту перемовин (а деякі особливо милі власники наполягають щоб продавці на перемовини ходили по двоє і потім кожен фіксував своє бачення ходу перемовин в системі) дозволить компанії не втратити клієнта а новій людині - “підтримати розмову” з першого ж дня.

От так коротенько. До чого ж тут фіндір та 1С? Хвилинку уваги, мій щасливий кандидате в фіндіри.
Компанії приходять до думки про необхідність впровадження “дорослої” системи з різних причин. Однак прозорість бізнес-процесів та автоматизація прийняття рішень стоять на першому місці заледве в одному випадку з п’ятдесяти. А треба тобі знати, щасливий кандидате в фіндіри, що добре вимуштруваний консультант (тепер таких і не роблять) не почне впровадження без наявних на руках описаних бізнес-процесів. А описані бізнес-процеси, милий мій власнику, не передбачають включення в них дружин, коханок, племінників голів облрад, екс-міліцейських керівників служб безпеки та інших дуже важливих як для посередньої фірмочки, так і для містоутворюючого заводику персонажів. А тому дев’ять випадків впровадження ERP-системи з десяти закінчуються відсутністю наявності працюючої системи.
І раптом геніальна ідея прийшла в голови братів-власників фірми 1С. Їхня компанія запропонувала систему для автоматизації діяльності компанії, але все, що стосується реальних бізнес-процесів було, хм..., забуто, скажімо так, нещасний мій фіндіре. Сховище даних було спрощено до мінімальних вимог законодавства (і названо планом рахунків), а бізнес-процеси спрощено до набору контрольних точок, теж мінімально необхідних згідно законодавства (і названо бухгалтерськими документами). Так появився, милий мій власнику, геніальний продукт для бухобліку — 1С другої, а потім - шостої версій. Так появилось бачення того, що за програмне забезпечення компанії може відповідати головбух або й ти, нещасний фіндіре.
Відчуй різницю, щасливий мій кандидате в фіндіри. Сховище даних на всі випадки життя і універсальний генератор бізнес-процесів — проти плану рахунків та бухгалтерських документів. 1С впевнено виграла і продовжує вигравати. В першу чергу по кількості “хоч якось працюючих” впроваджень. І ти, мій милий власнику, продовжуєш замовляти ERP-систему нещасному фіндірові. Або шукаєш щасливого кандидата в фіндіри, щоб щось йому замовити...
Але ж зрозумій, милий мій власнику. ERP система, створена фіндіром, неодмінно стане “прокачаною” 1Cкою. І не тому, що фіндір — халявщик. А тому, що фіндір має свої потреби і його бачення прозорості процесів не включає ні прозорості процесу перемовин на етапах до підписання договору, ні прозорості процесу керування внутрішньою логістикою, ні прозорості процесу підбору персоналу. Єдино можливим керівником проекту впровадження ERP системи є керівник фірми або й ти, милий мій власнику. А кожен з топ-менеджерів повинен описати чи побудувати процеси в своїй господарці. І лише після того, як процеси описані і виглядають прозорими для тебе, милий мій власнику — можна розпочинати впровадження ERP системи. Навіть під кураторством не такого вже й нещасливого фіндіра.
Отакі справи, щасливий мій кандидате в фіндіри. Якщо тобі запропонують “впровадження ERP системи” - поговори з майбутнім босом. Дай йому почитати цю статтю. І май на увазі — якщо ти реалізуєте “прокачану 1С” на базі SAP — ти будете дуже нещасним екс-фіндіром.

Tags:

Crisis management. Finance management. ERP implementation. Just call.